Biřmování

„Biřmování zdokonaluje křestní milost; je svátostí, která dává Ducha Svatého, aby nás hlouběji zakořenil do božského synovství, pevněji přivtělil ke Kristu, zpevnil náš svazek s církví, aby nás plněji zapojil do jejího poslání a pomáhal nám vydávat svědectví o křesťanské víře slovem doprovázeným činy.“ (Katechismus katolické církve, č. 1316)

Biřmování je svátost určená pro katolické křesťany, kteří svůj křest a z něho vyplývající spojení s Ježíšem Kristem berou vážně, chtějí v tomto světě žít jako křesťané a žádají k tomu potřebnou milost a sílu.

Biřmování bývá nazýváno svátostí křesťanské dospělosti. Spolu se křtem a Eucharistií tvoří trojici svátostí, které uvádějí do křesťanského života (tzv. iniciační svátosti). Slovo biřmování pochází z latinského confirmatio, což znamená utvrzení (myšleno křtu). Tato svátost poskytuje zvláštní sílu Ducha Svatého, aby člověk šířil a bránil víru jako opravdový Kristův svědek, statečně vyznával Ježíšovo jméno a nikdy se nestyděl za jeho kříž. Vtiskuje do nitra člověka nezrušitelné znamení. „Přijmi pečeť daru Ducha Svatého,“ říká biskup, když biřmovance maže posvátným olejem.

Jelikož biřmování je potřebné k dovršení křestní milosti, má tuto svátost přijmout každý katolický křesťan, který ji dosud nepřijal. Biřmování je také předpokladem k tomu, aby někdo mohl být křestním nebo biřmovacím kmotrem. Také pro církevní sňatek má katolický křesťan být biřmován.

Věk biřmovanců má být alespoň 15 let, horní věková hranice není stanovena. Je důležité, aby se člověk pro biřmování skutečně sám rozhodl, nikoliv, aby to bylo jen přání rodičů apod. Někoho k biřmování nutit by bylo proti smyslu této svátosti. Avšak pozvat, povzbudit, podpořit modlitbou a především jít příkladem je velmi žádoucí.

V naší farnosti se v současnosti k biřmování připravuje 21 kandidátů. Dříve zde bylo biřmování udělováno v letech 2020, 2015, 2009, 2004, 1998 atd.

 

Svátost biřmování 2020 – 33 biřmovanců

Svátost biřmování 2015 – 44 biřmovancůDSC_0107